Tekst: Ania Szulc

W minioną sobotę 9 grudnia kolejny już raz w tym sezonie spotkaliśmy się na koncercie w ramach cyklu Country w Mieście. Na termin naszej muzycznej biesiady nie mogliśmy sobie wymarzyć odpowiedniejszej aury. Skwery i uliczki Starego Rynku w Poznaniu tego wieczoru skąpane były w topniejących płatkach śniegu, a majestatyczne lodowe rzeźby rozstawione na swych postumentach, niczym dostojni gospodarze zachęcali tłumy turystów, by choć na chwilę rozgrzać swoje zmarznięte kości, w którymś z przytulnych restauracyjnych wnętrz. Wieczór ten okazał się być szczególny pod wieloma względami…
Kolejny już raz na scenie Country w Mieście mieliśmy wielką przyjemność gościć wyjątkowego muzyka, genialnego artystę, człowieka o niezwykłej wrażliwości, który w niebanalny sposób, potrafi odbierać i tworzyć świat poprzez dźwięki. Wystąpił dla nas Cezary Makiewicz wraz ze swoim zespołem Koltersi.
Kiedy 20 lat temu rozpoczynali swoją współprace z pewnością nikt z nich nie przypuszczał, że tak bardzo odmienią folkowo-bluegrassową polską scenę muzyczną. Jednak rok 1997 okazał się być dla Czarka i członków zespołu wyjątkowy, z co najmniej jeszcze jednego powodu. W tym samym czasie nagrali piosenkę pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, ugruntowując dzięki temu swoją pozycję na arenie muzycznej polskiego country przez ponad dwie dekady.
Tego sobotniego wieczoru artyści wspólnie z publicznością świętowali swój muzyczny jubileusz, promując jednocześnie najnowszą tegoroczną płytę zatytułowaną „Znajdź na to czas”.
Wypełniona po brzegi koncertowa piwnica, kolejny raz była świadkiem spotkania „inteligentnej publiczności z mądrymi artystami”. Nie zabrakło miłośników countrowego brzmienia ze Śremu, Gostynia, Kościana, Kalisza, czy Wrocławia. Frekwencje dopełnili jak zawsze fani z Poznania, jednak tym razem mieliśmy w swoim gronie również publiczność z Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Muzyczna piwnica rozbrzmiała dźwiękami znanych i lubianych przebojów jak „Poziomek smak”, „Gdy wiem, że na mnie czekasz”, „W pół drogi”, czy wreszcie „Polna drogo”, „Wszystkim czym chcesz”, „Tomek (Kasia:) śpiewaj” i oczywiście niezapomniane „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Publiczność chętnie podejmowała się wspólnego śpiewania wraz z zespołem, także piosenek z najnowszej płyty, jak choćby „Pierwsza”, „Spóźniona miłość”, czy „Gdybym Cię kochał trochę mniej”. Nie zabrakło wspomnień, przezabawnych opowieści i wzruszeń, w końcu przez 20 lat wiele się wydarzyło. Nasze spotkanie zakończyliśmy późną wieczorową porą. Publiczność długo klaskała domagając się kolejnych partii bisowych, a potem były jeszcze rozmowy z muzykami, pamiątkowe zdjęcia i podpisywanie płyt.
Koncert Cezarego Makiewicza i Koltersów był ostatnim w ramach Country w Mieście w tym roku, choć nie kończącym sezon naszych spotkań. Dziękujemy artystom za to, że przyjęli nasze zaproszenie i kolejny raz zechcieli uświetnić swą obecnością nasz projekt Country w Mieście. Jednak w sposób szczególny chcemy podziękować Wam – miłośnikom country, za Wasze zaufanie i wsparcie tego projektu poprzez cykliczną obecność na kolejnych realizowanych przez nas muzycznych wydarzeniach. Dziękujemy, że chętnie przybywacie, przyprowadzacie ze sobą znajomych i zarażacie pasją i miłością do muzyki country innych. Wasze zaangażowanie w ten projekt, daje nam motywację do stawiania sobie coraz wyżej muzycznej poprzeczki.